Community

Střípky z historie: Dnes, 15. 1. 2024, je tomu přesně 260 let, kdy došlo k tragédii u přívozu.

Dnes je tomu přesně 260 let, kdy došlo k tragédii u přívozu.

„Nehotový kostel sv. Antonína dostal r. 1751 povolení od litoměřické konzistoře k sloužení mše na den sv. Antonína a ve dni všední, avšak v neděli a ve svátek, jen když nastane povodeň. Koštičtí využívali i svatostánku premonstrátů na Pátku, kam měli přes řeku snad dav

nou a krátkou cestu. 15. ledna 1764 na den Jména Ježíš, když koštičtí z Pátku od služeb božích odešli, převážejíce se přes řeku, loďka přívozu se pod nimi převrhla a 14 osob koštických a 6 želevských se utopilo. V onen tragický den se na horním toku Ohře hnuly ledy a když se místní vraceli z bohoslužby, smetly je valící se kry do vody, ze které nebylo úniku.
Utonulí byli vesměs samí mladí lidé, a co je nejtragičtější, mezi nimi snoubenci chystající se na svatbu, po druhých ohláškách, a těhotná žena.“

 

Oznámení občanům: Aktuální povodňová situace

Oznámení občanům: Aktuální informace k povodni: Koštice – řeka je mimo koryto řeky, nelze projít po cestě kolem řeky Koštice – potok je stále v korytě Želevice – zahrádky u trati jsou z poloviny pod vodou a celá lokalita, kde se nachází altány apod., taktéž pod vodou chatová oblast Hajka – neprůjezdná cesta od chaty č. 26 Hladina řeky by měla pomalu klesat. Vše můžete sledovat na: https://hydro.chmi.cz/hppsoldv/index.php Prosíme, dbejte zvýšené opatrnosti. Situaci neustále monitorujeme spolu s JSDH Koštice.

 

Místní zajímavost: Lihovar Karfíkův dvůr

LIHOVAR KARFÍKŮV DVŮR
O tom, že v Košticích se nachází lihovar, jistě všichni víte. Ale, že produkty zde vyrobené získali několik ocenění se ví méně. Proto bychom vám chtěli náš lihovar trochu přiblížit.
V našem lihovaru nabízíme velký sortiment vlastních destilátů, moštů, medovin a likérů. Jedním z nich je jeřabinový likér. A právě s tímto likérem jsme se umístili na prvním místě mezi alkoholickými a nealkoholickými nápoji v Ústeckém kraji. Byla to nejobsazenější kategorie. A i přesto jsme dokázali vyhrát ocenění – Regionální potravina Ústeckého kraje. Toto ocenění se bude předávat za účasti významných osobností, v první den na výstavě Zahrada Čech.
Jeřabinový likér vzniká macerací jeřabin ve speciálních nádobách, kde zůstává několik týdnů. Jeho základ tvoří vysoké procento jeřabin. Likér má sladkotrpkou chuť s jemně hořkým nádechem, oranžovo-červenou barvu a svěží jiskru. Podává se nechlazený v likérových skleničkách. Jeho vhodné využití je též v kombinaci se zmrzlinami. Věděli jste, že mají jeřabiny léčivé účinky? Jsou velmi účinným antirevmatikem, vyplavují močový písek a kaménky. Čistí močové cesty, ledviny a krev. Usnadňují trávicí procesy a posilují imunitní systém. Pomáhají při dermatologických potížích a zmírňují projevy alergie. Obsahují velké množství vitamínu C, K, E a A. Tak hurá pro likér.
Mezi další velké úspěchy lihovaru paří loňská zlatá medaile z podzimního „ pálenkafestu“ v Praze, které se zúčastnila většina lihovarů. Tuto zlatou medaili jsme získali za pivní pálenku v kategorii ostatní destiláty.
Pivní pálenka, patřila od středověku k nejvýznamnějším druhům pálenek, postupně však zcela vymizela. Naše pivní pálenka je vyráběna destilací speciálního černého ležáku z pivovaru Chýně. Do destilátu přechází intenzivní vůně a chuť sladu a mláta. Připomíná čerstvou whisky. Obsah alkoholu: 42%.
Jeřabinový likér nebo pivní pálenku můžete zakoupit spolu s ostatními výrobky v prodejně lihovaru KARFÍKŮV DVŮR každý den od 9 – 17 hodin. Kde také můžete po dohodě absolvovat prohlídku s ochutnávkou.
autor: Lihovar Karfíkův dvůr