Stalo se rok 2018

… zpět

Rok 2018

Rybářské závody Vojnice
V sobotu 18. 8. proběhly ve Vojnicích rybářské závody. Společné odpoledne začalo závody v chytání ryb pro děti a dospělé. Mezi dětmi se nejlépe umístili Tereza Synková, Jakub Jelen a Veronika Synková. V dospělých zvítězil Petr Jirků, za ním v závěsu byli Jaroslav Kubeš a Vlastimil Brabec.
Poté na pódiu vystoupil zpěvák Stanislav Hložek se svým repertoárem písní z 80. let, ale zazněly i písně muzikálové a lidové. Především v přítomných dámách měl velké fanynky. Nakonec k tanci a poslechu zahrála kapela Golf, po setmění byly vypouštěny světelné lampióny.

Olympiáda Mikroregionu Perucko
V sobotu 4. 8. proběhla v Blšanech tradiční Olympiáda Mikroregionu Perucko. Naši obec zastupovalo 6 soutěžících – Martin Žitný, Vlastimil Brabec, Svatopluk Tajč, Zdeněk Karfík, Kateřina Karfíková a Veronika Karfíková. Po celou dobu klání se naše družstvo přetahovalo s družstvem Slavětína o první místo, nakonec jsme o 2 body skončili stříbrní. Celý den se nesl v duchu přátelského soutěžení ve vtipných disciplínách, členové všech 12 družstev hráli fair play.

Kuličkiáda
Koštická kuličkiáda se letos konala v neděli 5. 8. na ostrově v Košticích. Dopoledne proběhl turnaj dětí, který byl rozdělen na starší a mladší kategorii. Od 13 hodin měl začít turnaj dospělých, kvůli dešti byl však o hodinu odložen. ale nakonec si všichni zacvrnkali. Vítězkou se stala koštická hráčka Zdeňka Formánková, která v napínavém finálovém zápase porazila Pavla Zoufalého, mistra republiky ve cvrnkání kuliček. Blahopřejeme!

Beach volejbal v Želevicích
Na louce v Želevicích se v sobotu 21. července odehrál turnaj v plážovém volejbalu. Klání se zúčastnilo 14 dvojic, které celý den bojovaly o kovy nejcennější. Velmi napínavý turnaj skončil až ve večerních hodinách vítězstvím týmu Františka Smrže, stříbro získali Radek Vaněk a Marek Vykročil, pro bronz si na stupně vítězů přišli Antonín Žák a Josef Grund. Organizátorům tak velkého turnaje patří velký obdiv.

Pouť ve Vojničkách
Dne 14. července se ve Vojničkách konala pouť. Kromě programu pro děti (soutěže a zábavné hry) na pouti vystoupil pan Jiří Helekal. Jeho vystoupení sledovaly zejména ženy s určitou nostalgií – vzpomínaly na mladé časy ! Po kulturním programu následovala taneční zábava. O občerstvení se starali myslivci z MS Žejdlička, za což jim moc děkujeme!

Summer Beach Party
Přátelé želevické hospůdky pro malé i velké připravili na sobotu 7. července 2018 Summer Beach Party – akci pro děti i dospělé. Každý, kdo přišel, si našel svoji zábavu. Děkujeme organizátorům, zejména panu F. Smržovi.

Zájezd do dětského světa Mirakulum
V sobotu 23. června 2018 mohli zájemci navštívit Mirakulum – svět vytvořený pro děti. Počasí bylo sice nejisté (celou noc pršelo), ale nakonec se akce dětem moc líbila.

Koštická pouť
Během víkendu 16. a 17. června se uskutečnila tradiční koštická pouť. V sobotu program začal koncertem kapely Strakoši, zároveň bylo pro sportovce připraveno nafukovací vodní hřiště na minikopanou. Po vystoupení koštických mažoretek se slova ujal Václav Faltus a kouzelník Aleš Krejčí, kteří pobavili početné publikum. Děti i dospělí si pak mohli vyzkoušet fotbalové šipky, následovalo představení koštických divadelníků a venkovní taneční zábava s kapelou Taurus.
Nedělní dopoledne bylo věnováno oslavě dne otců – 8 týmů složených z dětí a otců či dědečků soutěžilo v zábavných disciplínách. Ve 13 hodin se uskutečnila vernisáž výstavy ke 100. výroční vzniku ČSR a byla pokřtěna brožura s fotografiemi koštických domů – její autorkou je Irena Hellerová. Ta stojí spolu s Evou Kindlovou za módní přehlídkou Šatník paní mlynářky, která proběhla v prostorách koštického mlýna. Ženy z Koštic a okolí předváděly šaty nejen z první republiky, ale i z 50. a 60. let minulého století, přehlídku
zakončily šaty svatební. Do této akce bylo zapojeno velké množství pomocníků, kterým patří velký dík. Koštickou pouť zakončilo dětské představení Elsa a Olaf a dovádění v pěně.
Děkujeme všem organizátorům!

Sjíždění řeky
Vodáci z Koštic a okolí se během víkendu 1. až 3. června rozhodli sjet řeku Otavu. Sešli se v pátek ve vodáckém kempu ve Střelských Hošticích, aby v sobotu mohli vyjet ze Sušice a do nedělního odpoledne zdolat téměř 40 km. Výpravy se zúčastnilo 30 vodáků – malých i velkých, všichni si akci moc užili i díky slunečnému počasí.

Dětský den
V neděli 10. června se na ostrově u Ohře uskutečnily oslavy dětského dne. Tentokrát byl dětský den ve znamení žluté barvy. Kdo přišel ve žluté, dostal speciální odměnu – nanuka! Divili byste se, jak tento úkol rodiče s dětmi vyřešili. Viděli jsme žluté gumičky či mašle ve vlasech, žluté ozdoby na zipu u kapsy, samozřejmě žlutá trička či žluté náramky! Děti plnily různé úkoly a po jejich dokončení získaly sladkosti a nafouknutý balónek. Po této části následovala ukázka výcviku asistenčních psů. Pejskové – ve snaze předvést se – ukázali vše, co se naučili a čím potom pomáhají postiženým lidem. Z ostrova nás ale nakonec vyhnal déšť.
Děkujeme všem, kdo pomohli s organizací dětského dne!

Noc kostelů
Noc kostelů se tentokrát uskutečnila v pátek 25. května 2018. Návštěvníkům se obětavě věnovala paní Hellerová, která připravila výstavu fotografií a informace o historii i rekonstrukci kostela.

Želevická stopa 2018
Další ročník Želevické stopy opět iniciovali a zorganizovali přátelé želevické hospůdky. Akce se uskutečnila v sobotu 19. května 2018. Branný závod začali ti nejmenší – většinou za doprovodu rodičů. Školní děti, ty už závodily „doopravdy“ a samy. Navečer – po vyhlášení výsledků dětí – se do závodění pustili i dospělí! Kdo vyhrál, není vůbec důležité, vyhrál každý, kdo se zúčastnil!

Vítání občánků a Den matek
V neděli 13. května 2018 jsme na sále KD v Košticích vítali nové občánky – tentokrát byli tři. Rodiče dostali drobné pozornosti od zástupkyně obce – paní Karfíkové (starosta byl nemocný) a potom už se všichni soustředili na program, který připravili se svými učitelkami žáci ZŠ a MŠ Koštice. Celý program byl zároveň koncipován jako poděkování všem maminkám u příležitosti Dne matek.

Závody Mladých hasičů SDH Koštice O pohár starosty obce
V sobotu 12. května 2018 se uskutečnil další ročník závodů mladých hasičů O pohár starosty obce. Hasiči SDH Koštice akci pro děti výborně připravili – občerstvení, organizace závodu, zázemí…vše bylo na vysoké úrovni. Jenom škoda, že naše družstvo mladých hasičů závody nevyhrálo.

Uctění památky padlých
V předvečer státního svátku – tedy 7. května – uctili občané našich obcí památku padlých a připomněli si 100 let od vzniku samostatného československého státu.

Vítání ptačího zpěvu
V neděli 29. dubna 2018 se uskutečnilo Vítání ptačího zpěvu 2018 – tentokrát jsme začínali u rybníka ve Vojničkách, abychom procházkou došli k Vojnicím. Naši známí ornitologové opět zasvěceně vyprávěli o různých ptácích a ukázali nám kroužkování. Výborná akce! Děkujeme.

Pálení čarodějnic
V pondělí 30. dubna 2018 se slétly v naší obci čarodějnice! Sraz měly u školy a odtud šly průvodem na fotbalové hřiště. Svým pokřikem „Hou, hou, hou – ježibaby jdou!“ děsily ostatní účastníky akce. Po zapálení ohně si všichni opekli buřty a společně si popovídali a zatančili ježibabské tance 😊!

Noc s Andersenem
V pátek 27. dubna přišly do koštické knihovny děti, aby zažily další z velmi oblíbených akcí – Noc s Andersenem. Sešlo se 15 dětí od 5 do 15 let, aby se celý večer věnovalo tématu víl a čarodějů. Kromě pohádky – čtené a vyprávěné, děti vyráběly čarovné hůlky, pavouky, hrály divadlo. Nakonec se navzájem postrašily při stezce odvahy a zalehly do spacáků, aby zhlédly film o vílách, při kterém usnuly. Ráno je čekala společná snídaně a pak už si pro děti přišli rodiče. A za rok se prý zase všichni sejdou znovu.

Premiéra koštických ochotníků
V neděli 15. dubna 2018 od 18 hodin se na sále KD Koštice uskutečnila premiéra hry Raye Cooneyho Jedna plus jedna jsou tři – komedie o tom, že se dá žít dvojí manželský život, pokud přesně dodržíte harmonogram a nedostanete ránu dámskou kabelkou ! Naši ochotníci opět skvěle nastudovali další hru.

Ukliďme svět
Dne 24. března se myslivci z MS Žejdlička společně s dětmi z kroužku Malý Hubert zúčastnili akce Ukliďme svět 2018. Uklízeli nepořádek a černé skládky v katastru naší obce, které někteří občané nepochopitelně vytvářejí v přírodě. Nepochopitelně proto, že se všechno dá zdarma odevzdat na sběrném dvoře! Myslivcům i všem dalším účastníkům moc děkujeme!

Dětský karneval
Členky Vožekova sdružení ve spolupráci s Obcí Koštice připravily v sobotu 3. března dětský karneval. Děti tancovaly, soutěžily, účastnily se módní přehlídky…akci navštívil taťka Šmoula a Šmoulinka, se kterými se děti mohly potěšit a případně i vyfotit.

Masopust
V sobotu 17. února 2018 hlavní organizátor SDH Koštice připravil masopustní rej v obci Koštice. Několik desítek masek spolu s již legendárními medvědy z vojtěšky potěšily občany našich obcí. Průvod masek prošel Košticemi a Želevicemi, masky i ostatní účastníci masopustu ochutnali připravené pochoutky a celodenní akci zakončili večerní zábavou.

Výlet do muzea kraslic
V sobotu 24. března 2018 se uskutečnil zájezd našich občanů do muzea kraslic v Libotenicích. Každý druhý rok pořádá Asociace malířek a malířů kraslic ČR v kulturním domě v Libotenicích na Litoměřicku výstavu překrásně zdobených velikonočních vajíček. Návštěvníci mohli celý víkend obdivovat na 1580 kraslic zdobených různými technikami, například voskovým reliéfem, škrábáním barvy, batikováním a polepováním dužinou jezerní sítiny. Tato technika je typická pro podřipské kraslice, které představují zcela ojedinělé regionální rukodělné řemeslné výrobky.
Zdobení vajec se pojí s různými pověrami:
Kraslice slouží ženám a dívkám o Velikonocích jako odměna pro koledníka za tzv. pomlazení, čili vyšlehání pomlázkou. Původně byly takové dárky vykoupením, dárkem, součástí velikonoční koledy a pomlázka či oblévačka byly zábavným trestem pro málo štědré dívky.
Věřilo se v magickou moc vajec a k jejímu posílení se pomalovávala různými magickými ornamenty. Magie postupně vymizela, zůstaly jen ornamenty převážně abstraktní nebo rostlinné a zvířecí motivy symbolizující přírodu probouzející se k životu.
Výstavu, která je ukázkou lidových tradic a výtvarné zručnosti, si nenechal ujít ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, kterého přivítala starostka obce Ladislava Rejšková.

Hasičský ples
V sobotu 20. ledna 2018 se konal na sále KD v Košticích Hasičský ples. Výborně hrající kapelu doplnila bohatá tombola…tancovalo se skoro až do rána ! Skvělá organizace celé akce – hasiči, děkujeme!

Novoroční sbírka roku 2018
Novoroční sbírka se uskutečnila v našich obcích 7. ledna 2018, výtěžek se shromažďuje na opravu varhan v koštickém kostele.