Stalo se rok 2018

… zpět

Rok 2018

Silvestrovský ohňostroj
Na Silvestra navečer se uskutečnilo již tradiční setkání s občany při malém ohňostroji, po kterém následoval přípitek starosty a jeho blahopřání do nového roku – roku 2019!

Silvestovský fotbálek
Na Silvestra odpoledne se sešli naši fotbalisté a zahráli si společně fotbálek na víceúčelovém hřišti.

Štědrovečerní zpívání
V pondělí 24.12.2018 se ve 22 hodin sešli občané při společném zpívání koled v místním kostelíku a vzájemně si popřáli klidné svátky. Na začátku zatroubil známou koledu Tichá noc Štěpán Hoblík, který se učí hrát teprve půl roku!

Vánoční koncert
V sobotu 22.12.2018 se zájemci sešli v kostele sv. Antonína Paduánského, aby si poslechli vánoční skladby zpívané smíšeným pěveckým sborem Melodie Libochovice. Závěrečné koledy zpívali všichni. A bylo to nádherné!

Advent v našich obcích
První adventní víkend jsme tradičně rozsvěceli vánoční stromky ve všech našich obcích. V sobotu jsme začali ve Vojničkách, pak jsme pokračovali ve Vojnicích a nakonec jsme celou pouť zakončili v Želevicích. V prvních dvou obcích jsme kromě tradičního zpívání, štoly, svařeného vína a punče zahráli stínohru Malý princ. V Želevicích se nepodařilo kvůli sněhu rozsvítit stromeček, ale o to krásnější byl vánoční strom a ohňostroj na křižovatce. Všechny přítomné děti dostaly malý sladký dáreček. Děkujeme želevickému sponzorovi panu Zbyňku Kunstovi!)
V neděli na sále KD v Košticích začala oslava adventu pohádkou koštických dětí Čertodějnice, následovala ji stínohra Malý princ a zpívání koled. Pak už se děti i dospělí věnovali výstavě háčkovaných figurek zachycujících naši historii, všichni se mohli pokochat nádhernými výrobky dětí MŠ a ZŠ Koštice i mechanickým betlémem a otáčivým stromem pana Jaroše. Kromě toho si malí i velcí mohli ozdobit perníčky, vytvořit lampičku, dekoraci z přírodnin či vyrobit papírovou ozdobu foukacími fixami či třpytkami. Vedení obce nabízelo občerstvení, prodejci zase vánoční dekorace, v salonku byla možnost profesionálního vánočního focení. Přes vydatný déšť byl v půl páté rozsvícen vánoční strom u obecního úřadu, kde lze také nalézt malý betlém a jezdící vláček v zasněžené krajině. Adventní čas byl zahájen.
(Děkujeme všem, kteří s akcí pomohli!)

Mikulášská
V neděli 9.12.2018 se na sále KD v Košticích uskutečnila akce, na kterou se děti vždy hodně těší – Mikulášská. Nejprve si děti zadováděly na čertovské diskotéce, navštívily peklo a nakonec přišel dlouho očekávaný Mikuláš se svými pomocníky čerty a andělem.

Výlet do Annabergu
V sobotu 8.12.2018 se uskutečnil zájezd našich občanů na adventní trhy do německého Annabergu, kde jsme navštívili centrum městečka a zažili pravou předvánoční atmosféru. Do druhého naplánovaného městečka se už nejelo vzhledem k velkému dešti, který náš výlet narušil.

Čertodějnice
Již po několik let se vždy na podzim sejdou děti, které chtějí trávit svůj volný čas smysluplně, aby nacvičily divadelní představení – pohádku. I letos se na počátku října sešlo 21 dětí a začalo se ??! Nejprve jsme museli upravit scénář, aby odpovídal počtu dětí, které chtějí hrát. Přidali jsme role a rozepsali text, přidali další scény, vybrali doprovodné písně a začali nacvičovat. Dva měsíce se děti scházely několikrát týdně, aby se naučily text, tanec a čarování ??! V této fázi nácviku je naprosto stěžejní role rodičů – ti se učí s dětmi text, doprovázejí je na zkoušky, vymýšlejí kostým (někteří i kostýmy ??, protože mají více dětí)… a všelijak pomáhají při nácviku a následné realizaci divadelní pohádky. Moc všem rodičům děkujeme!

Malý princ
Po loňském úspěchu stínohry iniciátorky a organizátorky (paní Skalská a paní Karfíková) přemýšlely, co jiného připravit a nacvičit. Nakonec se inspirovaly stínohrou Malý princ v provedení učitelů jedné pražské školy. S většími dětmi se podařilo připravit příběh malého prince, který putuje po planetách, hledá lásku a porozumění, ale setkává se s nepochopením a sobectvím dospělých. Křehký příběh naše děti ztvárnily úžasným způsobem.
Děkujeme všem zúčastněným dětem, jejich rodičům i realizačnímu týmu!

Den s nejlepším rodinným receptem
V sobotu 17.11.2018 se sešli zájemci (tedy správně zájemkyně) při své každoroční ochutnávkové akci – tentokrát při Dnu s rodinným receptem. Na setkání se objevila celá řada vynikajících receptů, mezi nejzajímavější patřily „bramborovokašové“ placky se škvarečky. Podle autorky jídlo vzniklo náhodou, zbyla bramborová kaše a co s ní ??? Zkusila placky a nyní už tuto rodinnou pochoutku jinak nedělá.

Oslavy 100 let vzniku naší republiky
Po celé republice během tohoto víkendu probíhají oslavy stoletého výročí vzniku naší republiky. Koštice samozřejmě nesmějí být pozadu, proto se občané v sobotu 27. 10. sešli před kostelem, kde na ně čekal velmi bohatý program. Nejprve proběhly scénky z českých pověstí – přišel praotec Čech, Svatopluk rozmlouval se svými syny a věštila Libuše. Pak děti představovaly historické osobnosti a diváci hádali. Poté ke stoleté lípě u kostela dorazil T. G. Masaryk v historickém autě, zasadil se starostou obce dvě lípy a nakonec se průvod odebral k pomníku padlých, aby zde byly položeny květiny. Hasiči zde dekorovali starostu obce, starostu hasičského sboru a přidali stuhu na svůj hasičský prapor. Celá akce byla doprovázena dámami v dobovém oblečení a v krojích, hasiči v historických i současných uniformách, občerstvením p. Dubena, hrami pro děti. Výročí republiky bylo důstojně oslaveno.

Noční pochod pod Házmburk
V sobotu 6. října se uskutečnil tradiční noční pochod z Koštic na parkoviště pod Hazmburkem. Od obecního úřadu vyšlo kolem 60 účastníku, místních i z blízkého okolí. Cestou všechny čekalo občerstvení v podobě čaje, pro dospělé i s malým alkoholickým překvapením. Hasiči pak přejeli na parkoviště pod Hazmburkem, kde čekali na příchozí turisty. Na místě bylo připraveno občerstvení díky p. Dubenovi z želevického hospůdky a krásný ohňostroj. Poté hasiči a pan starosta odváželi zájemce zpět do Koštic. I díky příjemnému počasí se pochod velmi vydařil.

Setkání důchodců
Ve středu 3. října se v kulturním domě v Košticích uskutečnilo tradiční setkání důchodců. Celou akci svým vystoupením zahájily děti koštické základní školy. Jako hudební program bylo pozváno duo Adamis – známe z televize Šlágr. Poté k tanci a poslechu zahrála hudební skupina Taurus.

Svatováclavské posvícení v Želevicích
V sobotu 29. září se v Želevicích uskutečnilo svatováclavské posvícení. Na tuto akci byli zabiti 3 vepři, ze kterých bylo vyrobeno mnoho dobrot včetně 200 řízků. Pro děti byl připraven bohatý program – malování na hrnky a misky, honba za pokladem a malování na obličej. Od 17 hodin vystoupil skákač v botách, který po svém zábavném představení učil zájemce skákat. K tanci a poslechu hrála kapela Náhoda.

Závod mladých hasičů O pohár starosty OSH Louny
V neděli 9. 9. 2018 se na koštickém fotbalovém hřišti uskutečnil závod mladých hasičů O pohár starosty OSH Louny. Dohromady se zúčastnilo 13 družstev, z toho 2 přípravná. Na soutěžící čekaly dva útoky, časy obou se sčítaly.
Nakonec po napínavém boji zvítězilo družstvo Obory A před Domoušicemi A a Lubencem B. Koštičtí dětští hasiči skončili nakonec na 6. místě.

Rybářské závody Vojnice
V sobotu 18. 8. proběhly ve Vojnicích rybářské závody. Společné odpoledne začalo závody v chytání ryb pro děti a dospělé. Mezi dětmi se nejlépe umístili Tereza Synková, Jakub Jelen a Veronika Synková. V dospělých zvítězil Petr Jirků, za ním v závěsu byli Jaroslav Kubeš a Vlastimil Brabec.
Poté na pódiu vystoupil zpěvák Stanislav Hložek se svým repertoárem písní z 80. let, ale zazněly i písně muzikálové a lidové. Především v přítomných dámách měl velké fanynky. Nakonec k tanci a poslechu zahrála kapela Golf, po setmění byly vypouštěny světelné lampióny.

Olympiáda Mikroregionu Perucko
V sobotu 4. 8. proběhla v Blšanech tradiční Olympiáda Mikroregionu Perucko. Naši obec zastupovalo 6 soutěžících – Martin Žitný, Vlastimil Brabec, Svatopluk Tajč, Zdeněk Karfík, Kateřina Karfíková a Veronika Karfíková. Po celou dobu klání se naše družstvo přetahovalo s družstvem Slavětína o první místo, nakonec jsme o 2 body skončili stříbrní. Celý den se nesl v duchu přátelského soutěžení ve vtipných disciplínách, členové všech 12 družstev hráli fair play.

Kuličkiáda
Koštická kuličkiáda se letos konala v neděli 5. 8. na ostrově v Košticích. Dopoledne proběhl turnaj dětí, který byl rozdělen na starší a mladší kategorii. Od 13 hodin měl začít turnaj dospělých, kvůli dešti byl však o hodinu odložen. ale nakonec si všichni zacvrnkali. Vítězkou se stala koštická hráčka Zdeňka Formánková, která v napínavém finálovém zápase porazila Pavla Zoufalého, mistra republiky ve cvrnkání kuliček. Blahopřejeme!

Beach volejbal v Želevicích
Na louce v Želevicích se v sobotu 21. července odehrál turnaj v plážovém volejbalu. Klání se zúčastnilo 14 dvojic, které celý den bojovaly o kovy nejcennější. Velmi napínavý turnaj skončil až ve večerních hodinách vítězstvím týmu Františka Smrže, stříbro získali Radek Vaněk a Marek Vykročil, pro bronz si na stupně vítězů přišli Antonín Žák a Josef Grund. Organizátorům tak velkého turnaje patří velký obdiv.

Pouť ve Vojničkách
Dne 14. července se ve Vojničkách konala pouť. Kromě programu pro děti (soutěže a zábavné hry) na pouti vystoupil pan Jiří Helekal. Jeho vystoupení sledovaly zejména ženy s určitou nostalgií – vzpomínaly na mladé časy ! Po kulturním programu následovala taneční zábava. O občerstvení se starali myslivci z MS Žejdlička, za což jim moc děkujeme!

Summer Beach Party
Přátelé želevické hospůdky pro malé i velké připravili na sobotu 7. července 2018 Summer Beach Party – akci pro děti i dospělé. Každý, kdo přišel, si našel svoji zábavu. Děkujeme organizátorům, zejména panu F. Smržovi.

Zájezd do dětského světa Mirakulum
V sobotu 23. června 2018 mohli zájemci navštívit Mirakulum – svět vytvořený pro děti. Počasí bylo sice nejisté (celou noc pršelo), ale nakonec se akce dětem moc líbila.

Koštická pouť
Během víkendu 16. a 17. června se uskutečnila tradiční koštická pouť. V sobotu program začal koncertem kapely Strakoši, zároveň bylo pro sportovce připraveno nafukovací vodní hřiště na minikopanou. Po vystoupení koštických mažoretek se slova ujal Václav Faltus a kouzelník Aleš Krejčí, kteří pobavili početné publikum. Děti i dospělí si pak mohli vyzkoušet fotbalové šipky, následovalo představení koštických divadelníků a venkovní taneční zábava s kapelou Taurus.
Nedělní dopoledne bylo věnováno oslavě dne otců – 8 týmů složených z dětí a otců či dědečků soutěžilo v zábavných disciplínách. Ve 13 hodin se uskutečnila vernisáž výstavy ke 100. výroční vzniku ČSR a byla pokřtěna brožura s fotografiemi koštických domů – její autorkou je Irena Hellerová. Ta stojí spolu s Evou Kindlovou za módní přehlídkou Šatník paní mlynářky, která proběhla v prostorách koštického mlýna. Ženy z Koštic a okolí předváděly šaty nejen z první republiky, ale i z 50. a 60. let minulého století, přehlídku
zakončily šaty svatební. Do této akce bylo zapojeno velké množství pomocníků, kterým patří velký dík. Koštickou pouť zakončilo dětské představení Elsa a Olaf a dovádění v pěně.
Děkujeme všem organizátorům!

Sjíždění řeky
Vodáci z Koštic a okolí se během víkendu 1. až 3. června rozhodli sjet řeku Otavu. Sešli se v pátek ve vodáckém kempu ve Střelských Hošticích, aby v sobotu mohli vyjet ze Sušice a do nedělního odpoledne zdolat téměř 40 km. Výpravy se zúčastnilo 30 vodáků – malých i velkých, všichni si akci moc užili i díky slunečnému počasí.

Dětský den
V neděli 10. června se na ostrově u Ohře uskutečnily oslavy dětského dne. Tentokrát byl dětský den ve znamení žluté barvy. Kdo přišel ve žluté, dostal speciální odměnu – nanuka! Divili byste se, jak tento úkol rodiče s dětmi vyřešili. Viděli jsme žluté gumičky či mašle ve vlasech, žluté ozdoby na zipu u kapsy, samozřejmě žlutá trička či žluté náramky! Děti plnily různé úkoly a po jejich dokončení získaly sladkosti a nafouknutý balónek. Po této části následovala ukázka výcviku asistenčních psů. Pejskové – ve snaze předvést se – ukázali vše, co se naučili a čím potom pomáhají postiženým lidem. Z ostrova nás ale nakonec vyhnal déšť.
Děkujeme všem, kdo pomohli s organizací dětského dne!

Noc kostelů
Noc kostelů se tentokrát uskutečnila v pátek 25. května 2018. Návštěvníkům se obětavě věnovala paní Hellerová, která připravila výstavu fotografií a informace o historii i rekonstrukci kostela.

Želevická stopa 2018
Další ročník Želevické stopy opět iniciovali a zorganizovali přátelé želevické hospůdky. Akce se uskutečnila v sobotu 19. května 2018. Branný závod začali ti nejmenší – většinou za doprovodu rodičů. Školní děti, ty už závodily „doopravdy“ a samy. Navečer – po vyhlášení výsledků dětí – se do závodění pustili i dospělí! Kdo vyhrál, není vůbec důležité, vyhrál každý, kdo se zúčastnil!

Vítání občánků a Den matek
V neděli 13. května 2018 jsme na sále KD v Košticích vítali nové občánky – tentokrát byli tři. Rodiče dostali drobné pozornosti od zástupkyně obce – paní Karfíkové (starosta byl nemocný) a potom už se všichni soustředili na program, který připravili se svými učitelkami žáci ZŠ a MŠ Koštice. Celý program byl zároveň koncipován jako poděkování všem maminkám u příležitosti Dne matek.

Závody Mladých hasičů SDH Koštice O pohár starosty obce
V sobotu 12. května 2018 se uskutečnil další ročník závodů mladých hasičů O pohár starosty obce. Hasiči SDH Koštice akci pro děti výborně připravili – občerstvení, organizace závodu, zázemí…vše bylo na vysoké úrovni. Jenom škoda, že naše družstvo mladých hasičů závody nevyhrálo.

Uctění památky padlých
V předvečer státního svátku – tedy 7. května – uctili občané našich obcí památku padlých a připomněli si 100 let od vzniku samostatného československého státu.

Vítání ptačího zpěvu
V neděli 29. dubna 2018 se uskutečnilo Vítání ptačího zpěvu 2018 – tentokrát jsme začínali u rybníka ve Vojničkách, abychom procházkou došli k Vojnicím. Naši známí ornitologové opět zasvěceně vyprávěli o různých ptácích a ukázali nám kroužkování. Výborná akce! Děkujeme.

Pálení čarodějnic
V pondělí 30. dubna 2018 se slétly v naší obci čarodějnice! Sraz měly u školy a odtud šly průvodem na fotbalové hřiště. Svým pokřikem „Hou, hou, hou – ježibaby jdou!“ děsily ostatní účastníky akce. Po zapálení ohně si všichni opekli buřty a společně si popovídali a zatančili ježibabské tance ?!

Noc s Andersenem
V pátek 27. dubna přišly do koštické knihovny děti, aby zažily další z velmi oblíbených akcí – Noc s Andersenem. Sešlo se 15 dětí od 5 do 15 let, aby se celý večer věnovalo tématu víl a čarodějů. Kromě pohádky – čtené a vyprávěné, děti vyráběly čarovné hůlky, pavouky, hrály divadlo. Nakonec se navzájem postrašily při stezce odvahy a zalehly do spacáků, aby zhlédly film o vílách, při kterém usnuly. Ráno je čekala společná snídaně a pak už si pro děti přišli rodiče. A za rok se prý zase všichni sejdou znovu.

Premiéra koštických ochotníků
V neděli 15. dubna 2018 od 18 hodin se na sále KD Koštice uskutečnila premiéra hry Raye Cooneyho Jedna plus jedna jsou tři – komedie o tom, že se dá žít dvojí manželský život, pokud přesně dodržíte harmonogram a nedostanete ránu dámskou kabelkou ! Naši ochotníci opět skvěle nastudovali další hru.

Ukliďme svět
Dne 24. března se myslivci z MS Žejdlička společně s dětmi z kroužku Malý Hubert zúčastnili akce Ukliďme svět 2018. Uklízeli nepořádek a černé skládky v katastru naší obce, které někteří občané nepochopitelně vytvářejí v přírodě. Nepochopitelně proto, že se všechno dá zdarma odevzdat na sběrném dvoře! Myslivcům i všem dalším účastníkům moc děkujeme!

Dětský karneval
Členky Vožekova sdružení ve spolupráci s Obcí Koštice připravily v sobotu 3. března dětský karneval. Děti tancovaly, soutěžily, účastnily se módní přehlídky…akci navštívil taťka Šmoula a Šmoulinka, se kterými se děti mohly potěšit a případně i vyfotit.

Masopust
V sobotu 17. února 2018 hlavní organizátor SDH Koštice připravil masopustní rej v obci Koštice. Několik desítek masek spolu s již legendárními medvědy z vojtěšky potěšily občany našich obcí. Průvod masek prošel Košticemi a Želevicemi, masky i ostatní účastníci masopustu ochutnali připravené pochoutky a celodenní akci zakončili večerní zábavou.

Výlet do muzea kraslic
V sobotu 24. března 2018 se uskutečnil zájezd našich občanů do muzea kraslic v Libotenicích. Každý druhý rok pořádá Asociace malířek a malířů kraslic ČR v kulturním domě v Libotenicích na Litoměřicku výstavu překrásně zdobených velikonočních vajíček. Návštěvníci mohli celý víkend obdivovat na 1580 kraslic zdobených různými technikami, například voskovým reliéfem, škrábáním barvy, batikováním a polepováním dužinou jezerní sítiny. Tato technika je typická pro podřipské kraslice, které představují zcela ojedinělé regionální rukodělné řemeslné výrobky.
Zdobení vajec se pojí s různými pověrami:
Kraslice slouží ženám a dívkám o Velikonocích jako odměna pro koledníka za tzv. pomlazení, čili vyšlehání pomlázkou. Původně byly takové dárky vykoupením, dárkem, součástí velikonoční koledy a pomlázka či oblévačka byly zábavným trestem pro málo štědré dívky.
Věřilo se v magickou moc vajec a k jejímu posílení se pomalovávala různými magickými ornamenty. Magie postupně vymizela, zůstaly jen ornamenty převážně abstraktní nebo rostlinné a zvířecí motivy symbolizující přírodu probouzející se k životu.
Výstavu, která je ukázkou lidových tradic a výtvarné zručnosti, si nenechal ujít ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, kterého přivítala starostka obce Ladislava Rejšková.

Hasičský ples
V sobotu 20. ledna 2018 se konal na sále KD v Košticích Hasičský ples. Výborně hrající kapelu doplnila bohatá tombola…tancovalo se skoro až do rána ! Skvělá organizace celé akce – hasiči, děkujeme!

Novoroční sbírka roku 2018
Novoroční sbírka se uskutečnila v našich obcích 7. ledna 2018, výtěžek se shromažďuje na opravu varhan v koštickém kostele.